Realizacja zadań ujętych w projekcie edukacyjnym „Sienkiewiczjada w siedleckiej dziewiątce”

1. W dniu 15.04.2016 r. uczniowie z klasy 3b i 3d uczestniczyli w spotkaniu ze znanym siedleckim podróżnikiem – panem Bogusławem Skarusem. W bardzo ciekawy sposób opowiedział on o swoich wyprawach na tzw. „Czarny Ląd”, na którym rozgrywa się akcja znanej powieści Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy”. Krajobraz przedstawiony na zdjęciach i wzbogacony komentarzem pana Skarusa zafascynował dzieci, gdyż dla nich jest to świat absolutnie egzotyczny, piękny i bardzo ciekawy. Uczniowie z zapartym tchem słuchali wspomnień podróżnika, a potem zadawali interesujące pytania. Pamiątkowe zdjęcie ze znanym siedlczaninem na pewno znajdzie zaszczytne miejsce w uczniowskich albumach.


2. W ramach przygotowań do konkursów organizowanych przez naszą szkołę, uczniowie odwiedzili miejsce narodzin patrona. Na całodniową wycieczkę wybrała się klasa II c, a z klasy 3d dwóch uczniów pojechało z rodzicami na wycieczkę „Śladami Henryka Sienkiewicza po Ziemi Łukowskiej”. Na pewno w kolejnym turnieju nie będą już mieli wątpliwości, gdzie znajduje się kopiec Sienkiewicza, gdyż osobiście tam weszli i zrobili pamiątkowe zdjęcie. Byli też przy pomniku „Matka i Syn” i zapamiętali wyryte na nim słowa: „Matce mojej zawdzięczam pociąg do literatury”. Czekamy zatem na relacje od kolejnych klas.
3. W dniu 26 kwietnia wszyscy uczniowie mogli poznać klimat epoki przedstawionej w powieści historycznej Sienkiewicza pt. „Krzyżacy”, uczestnicząc w żywej lekcji historii z cyklu „I Ty możesz zostać rycerzem!”. Dzieci obejrzały ekwipunek i uzbrojenie rycerza oraz poznały wierzenia i obyczaje średniowiecznego rycerstwa. Najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas scen odgrywanych przez swoich kolegów, a dama serca uwalniająca od śmierci rycerza otrzymała największe brawa.


4. Przed Świętem Szkoły pojawiły się nowe kwiaty przy popiersiu Sienkiewicza, a na tablicy ogłoszeń gazetka informująca o ustanowieniu 2016 r. Rokiem Sienkiewicza Ten widok zachęcił i zmobilizował wszystkich opiekunów pracowni i uczniów do odświeżenia lub urządzenia kącików poświęconych patronowi. A efekty ich pracy widoczne są na tych zdjęciach:
5. 5 maja, jak co roku, w rocznicę urodzin Henryka Sienkiewicza obchodziliśmy Święto Szkoły. W tym roku było ono trochę skromniejsze, gdyż centralne obchody Roku Sienkiewiczowskiego zaplanowano na 15 listopada. W tym dniu odbył się II etap turnieju wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza – indywidualny dla uczniów klas I – III i drużynowy dla uczniów klas IV – VI. Bardzo ucieszyliśmy się, że do konkursu oprócz siedleckich szkół, udział swój zgłosiła także szkoła z Okrzei. To miło rywalizować z uczniami, którzy na co dzień chodzą ścieżkami przemierzanymi przed laty przez wielkiego człowieka - NOBLISTĘ.


Tego dnia wzięliśmy udział w akcji bicia rekordu Guinessa w czytaniu dzieł Sienkiewicza. Większość z nas robiła to pierwszy raz w życiu i dlatego tak chętnie, a zarazem z wielką odpowiedzialnością włączyliśmy się do tego przedsięwzięcia.


A potem z przyjemnością obejrzeliśmy występy naszych najmłodszych uczniów, którzy przedstawili fragmenty powieści „W pustyni i w puszczy”.
Zostały też wręczone nagrody uczniom biorącym udział w konkursach, ale tylko tym z klas VI, którzy kończą w tym roku naukę w szkole podstawowej oraz reprezentacjom szkół w turnieju wiedzy o Henryku Sienkiewiczu w kategorii klas IV – VI. Pozostali laureaci konkursów otrzymają swoje nagrody i dyplomy podczas gali finałowej w dniu 15 listopada 2016 roku.


A potem wzbogacaliśmy swoją wiedzę o życiu i twórczości naszego patrona, korzystając z gier dydaktycznych przysłanych na konkurs. Mamy też swoje 4 gry, z których jesteśmy bardzo dumni. Podziwialiśmy także prezentacje biorące udział w konkursie multimedialnym. Święto Szkoły możemy zaliczyć do udanych i owocnych.

6. Od 20 do 22 maja delegacja z naszej szkoły w składzie Kinga Pypowska z VI b i Aleksandra Sokołowska z VI c z opiekunem p. Hanną Miszczak reprezentowała siedlecką Dziewiątkę na XXIV Ogólnopolskim Zlocie Szkół Sienkiewiczowskich w Oblęgorku.
Imprezę rozpoczął barwny korowód utworzony przez przebranych za postacie z książek noblisty zlotowiczów. Przewędrował on kielecką ulicą Sienkiewicza pod pomnik Quo Vadis. Tam powitał ich w imieniu władz miasta i mieszkańców wiceprezydent Kielc. Po przemarszu, krótkim odpoczynku i niewielkim posiłku oraz życzliwych rozmowach z kielczanami w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala. Wśród wspaniałych gości znalazła się rodzina pisarza oraz znani aktorzy - Daniel Olbrychski i Jan Nowicki, którzy grali w ekranizacjach dzieł noblisty.Drugiego dnia zlotu w kościele parafialnym w Chełmcach odprawiona została msza święta, po niej złożono kwiaty i zapalono znicze na znajdującym się na pobliskim cmentarzu grobie rodzinnym Sienkiewiczów. Po powrocie do Oblęgorka,na terenie szkoły gospodarzy zlotu, odbył się festyn przygotowany przez uczniów, nauczycieli i całą okoliczną społeczność. Następnie w Pałacyku Henryka Sienkiewicza miał miejsce historyczny piknik, podczas którego rozgrywano różne turnieje, zwiedzano muzeum, odbywały się gry, konkursy, rozmowy z potomkami noblisty, spacery, można było wykonać pamiątkowy buton i linoryt z logotypem Roku Sienkiewiczowskiego. Trzeciego dnia uczniowie i ich opiekunowie udali się na wycieczkę po województwie świętokrzyskim.
Udział w zlocie dostarczył uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń. Stanowił okazję do poznania miejsc, z którymi tak blisko związany był patron naszej szkoły, zafascynowania się pięknymi zakątkami ojczyzny, ale przede wszystkim dał możliwość zawarcia prawdziwych przyjaźni ze wspaniałymi i ciekawymi ludźmi, którzy służyli swoim czasem, życzliwością i otwartością.
7. W dniu 3.06.2016 r. uczniowie klasy 3d udali się do Archiwum Państwowego w Siedlcach. Obejrzeli tam okolicznościową wystawę zorganizowaną z okazji Roku Sienkiewiczowskiego. Pani Beata Troć w bardzo ciekawy i przystępny sposób przybliżyła uczniom postać Henryka Sienkiewicza. Była niezwykle zdumiona, że uczniowie znają tak dużo faktów z życia patrona swojej szkoły. Szczególnie wychwalała rozległą wiedzę Bartka Jaworskiego, który niejednokrotnie zadziwiał prowadzącą znajomością wielu szczegółów na temat życia i twórczości noblisty. Nas to jednak nie dziwi, bo to przecież jeden z finalistów międzyszkolnego turnieju wiedzy. Drugi finalista był w tym czasie na zielonej szkole, bo na pewno też oczarowałby panią Troć. Dziękujemy za możliwość skorzystania z tak wspaniałej lekcji historii i patriotyzmu.
8. W dniu 4.06.2016 r. odbył się III Rodzinny Festyn Sportowo - Rekreacyjny z okazji Dnia Dziecka pod hasłem "Z Sienkiewiczem w tle". Tak więc oprócz konkurencji sportowych i ciekawych zabaw, tym razem dzieci mogły sprawdzić swoją znajomość wiedzy na temat bohaterów literackich Henryka Sienkiewicza. Oczywiście mogły one korzystać z podpowiedzi rodziców, bo to przecież rodzinny festyn, Okazało się, że zarówno dzieci, jak i ich rodzice dobrze znają literaturę Sienkiewicza. Układanie puzzli z obrazkami z utworów Sienkiewicza też nie sprawiło dzieciom żadnej trudności, a ponieważ liczył się czas układania, dzieci chętnie korzystały z pomocy rodziców. Nie brakowało też osób zainteresowanych strzelaniem z broni, jaką świetnie władała sienkiewiczowska Jagienka. Tajniki zdobywania umiejętności oddawania strzałów z łuku odbywały się pod okiem pana Adama Piwowarskiego, który jest Chorążym Chorągwi Jazdy Rzeczypospolitej.


9. W ramach "dni otwartych" odwiedziły nas dzieci z okolicznych przedszkoli: nr 14, 25 i Małego Europejczyka. Po zwiedzeniu budynku szkoły i obserwacji zajęć lekcyjnych w klasie pierwszej, nasi goście z przyjemnością obejrzeli występ uczniów z klasy 1b. Odbiorcy byli bardzo zainteresowani sztuką, a nauczyciele z dumą rozpoznawali wśród aktorów swoich wychowanków z przedszkola.

Następnie mali "aktorzy" wystąpili w osiedlowym klubie "Lech". Bardzo ciepło zostali przyjęci przez seniorów, o czym świadczy to piękne podziękowanie przysłane do szkoły.
10. W czerwcu 2016 roku w ramach obchodów ROKU SIENKIEWICZOWSKIEGO Gromada Zuchów "DZIELNE LWY" oraz KOŁO PLASTYCZNE SP 9 wyruszyło na wyprawę do Woli Okrzejskiej w celu bliższego zapoznania się z postacią naszego patrona Henryka Sienkiewicza. Na dzieci czekały liczne atrakcje tj. zwiedzanie dworku, gra terenowa pod hasłem:"Śladami Stasia i Nel" oraz wspólne ognisko. Ale szczególnie ważnym punktem programu był plener malarski. Dzieci po uprzednim wprowadzeniu w tematykę i omówieniu techniki malarskiej z zapałem przystąpiły do pracy. Powstały przepiękne prace malowane z natury, do obejrzenia których serdecznie zapraszamy podczas podsumowania naszej szkolnej SIENKIEWICZIADY w dniu 15 listopada 2016r. przy Granicznej 1.11. W dniu 9.11.2016 r. w naszym mieście gościł pan Tomasz Mędrzak – odtwórca sienkiewiczowskiego Stasia Tarkowskiego. Aktor przyjął także nasze zaproszenie i w Roku Sienkiewiczowskim spotkał się z uczniami szkoły noszącej imię tego wielkiego Polaka. Pan Mędrzak wykazał się niesamowitym poczuciem humoru i od początku nawiązał bliski kontakt ze słuchaczami. Uwagę uczniów przykuło opowiadanie aktora o blaskach i cieniach bycia uczniom, czyli o jego doświadczeniach ze szkolnych lat. Następnie w bardzo ciekawy i przystępny sposób wspominał różne zabawne historie z planu filmu „W pustyni i w puszczy”. Dzieci zadawały pytania o szczegóły związane z kręceniem filmu – były bardzo zaciekawione nagrywaniem scen z udziałem dzikich zwierząt. Spotkanie należy zaliczyć do bardzo udanych – uczniowie poznali znanego aktora, wzbogacili swoją wiedzę o jego pracy oraz przekonali się, że każdy może spełnić swoje marzenie, jeśli naprawdę tego bardzo pragnie.


12. W dniu 15.11.2016 r. w rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego. Po przemówieniu pani Hanny Wójcik – dyrektora szkoły głos zabrał pan Dariusz Napiórkowski – Dyrektor Delegatury w Siedlcach Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego oraz pani Anna Cybulska. Część artystyczną rozpoczął tradycyjny polonez. Wykonali go przedstawiciele całej społeczności szkolnej, czyli uczniowie, nauczyciele i rodzice. W dalszej części uczniowie z powodzeniem wcielili się w role najbardziej znanych postaci sienkiewiczowskich. Słynnego kozaka zatańczyli mistrzowie formacji tanecznych, którzy są uczniami naszego gimnazjum. Było więc na co popatrzeć. Chór szkolny także stanął na wysokości zadania, a wykonanie utworów solowych przez absolwentkę naszej szkoły wywarło na słuchaczach niezapomniane wrażenie. Na zakończenie laureaci konkursów otrzymali zasłużone nagrody. Potem odbył się poczęstunek. Impreza od początku do końca była perfekcyjnie przygotowana, o czym świadczą komentarze osób w niej uczestniczących a także artykuł zamieszczony w lokalnej prasie. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom oraz rodzicom, którzy przyczynili się do uświetnienia całej uroczystości a także sponsorom za wsparcie projektu edukacyjnego. Wyrażamy również swoją wdzięczność za objęcie przedsięwzięcia honorowym patronatem oraz patronatem medialnym.


Tygodnik Siedlecki, 2016, nr 47, str. 33.
WSPÓŁORGANIZATORZY
PATRONAT HONOROWY
PATRONAT MEDIALNY
SPONSORZYKW Agencja Celna
UZIMEX Sokołów Podlaski
Sokół - TRANS